Co powoduje mówienie i krzyczenie przez sen u dziecka?

Witam mój synek od dwóch lat ciagle budzi się w nocy siada na łożku głośno krzyczy i cos mówi nie mozna go zrozumieć dzieje sie tak ok dwie godziny po zaśnięciu i trwa ok 5-10minut zaczęło sie to po pobycie w szpitalu jak skończył dwa latka dostal gorączki po szczepieniu a teraz ma 4lata.Czy sa to leki nocne i jak moge mu pomoc? Jak go uspokajam to chyba jest jeszcze gorzej jestem wykończona zdaza sie dwa trzy razy w nocy ze sie budzi i krzyczy. Prosze o pomoc

Witam, rozumiem że martwi się Pani o synka, czuje lęk związany z tą sytuacją. Odczuwa zmęczenie z powodu braku ciągłości snu. Z Pani opisu wynika że są to lęki nocne, proszę zwrócić się o lekarza. W tym stanie dziecko nie ma pełnej świadomości, nie wybudza się, źle znosi dotyk, także próba przytulenia może nie przynieść zamierzonego efektu. Takie odpychanie, odrzucanie rodzica dzieje się jakby poza jego świadomością. Rozumiem, że może to budzić poczucie bezradności, utraty kontroli. Proszę na początek skorzystać z pomocy lekarza pediatry. Ważne jest zapewnienie dziecku wsparcia, poczucia bezpieczeństwa, unikanie czynników niepokojących (np. nieodpowiednie bajki, programy). Może Pani spróbować relaksacji dostosowanej do wieku dziecka, masażu, muzykoterapii. Skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leki-nocne-u-dzieci
Jeżeli chciałaby Pani porozmawiać zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Dzień dobry,
rozumiem Pani zaniepokojenie. Jeżeli problem pojawił się po pobycie w szpitalu, to zapewne synek przeżył to jako traumatyczne wydarzenie. Jest bardzo prawdopodobne, że te koszmary nocne mają podłoże lękowe. Proponowałabym wizytę u psychologa dziecięcego w celu postawienia dokładnej diagnozy i wdrożenia psychoterapii dziecięcej. Zapewne już kilka spotkań stanowczo wyciszy Pani dziecko. W domu można wprowadzić ćwiczenia relaksacyjne, które również powinny go wyciszyć. Również w sklepach internetowych można znaleźć kołdrę obciążeniową (kołdra ta jest ciężka, zapewnia dziecku podczas snu większe poczucie bezpieczeństwa). To co jednak najważniejsze, to wizyta u specjalisty. przede wszystkim z uwagi na to, że problem trwa już bardzo długo.
Pozdrawiam A. Pacia