Co powoduje nadmierny apetyt?

Obżarstwo ratunkiem zlego samopoczucia? mam 24 lata, zastanawiam się gdzie leży problem. Często jadłam dużo, ale zawsze byłam pełna energi i miałam dużo ruchu. W liceum miałam też zawsze lekko podwyższone ciśnienie. Oddawałam krew. Miałam 166 a wagę od 57 do 61 kg. po 20 roku życia zaczęły się mnie pewne zmiany. Miałam problem z okresem( rok zaniku, brałam luteine) bardzo niskie ciśnienie, problem z zaparciami, zmęczenie, senność, zwłaszcza w zimę( zawsze mówię ze jestem meteopata, albo ze brak mi witaminy D) w między czasie zaczęły mi się problemy ze skórą.- ala łuszczyca..gdzie u mnie w rodzinie to nie wystepuje.. lokcie, kolana, uszy, czasem powieki), pogorszyl wzrok, z 0,0 do -1,0 Byc moze było to wszystko spowodowane stresem zarówno sytuacją z domu jak samym faktem, że cos sie dzieje z moim organizmem ( ale nie wiem tak tylko gdybam i słucham co moj ginekolog mówił) Noi generalnie jest dobrze. ale juz nie mam dawnej sily, problem skory raz jest lepszy raz gorszy, ale od kiedy zmieniłam tryb życia- praca siedząca po 8 h, to wracam wykończona i próbuje sie ratować jedząc wszystko na około. dodam ze mimo iz jem tez slodycze pieczywa i inne..to jem duzo owocy i warzyw. co gorsze gdy się tak najem( i czuję jak ciężarna) to wcale nie mam więcej sił. a i tak następnego dnia robię to samo. Co gorsze przytyłam w ciągu pół roku 6 kg. obecnie ok 66 kg. Czy to hormony, czy podłoże psychologiczne? już sama nie wiem. Jakie rady?

Witam,
Stan, który Pani opisuje może (ale nie musi) mieć podłoże psychiczne. Często jest tak, że w pewien specyficzny sposób reagujemy na sytuacje stresogenne. Są osoby, które „zajadają” stres i są osoby, które wykazują tzw. „jadłowstręt”. W Pani sytuacji stres może wywoływać zdrowie fizyczne. Nieumiejętne radzenie sobie ze stresem powoduje pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego, obniżenie jakości życia oraz funkcjonowania. Zaburzenia łaknienia i szybkie przybieranie na wadze mogą powodować niektóre leki. Warto się temu przyjrzeć. Dobrze byłoby gdyby przy okazji konsultacji specjalistycznych zapytała Pani o skutki uboczne leków (jeżeli przyjmuje Pani jakieś leki) i powiedziała o swoich trudnościach z utrzymaniem wagi oraz wzmożonym apetytem.
Myślę, że w Pani sytuacji nie zaszkodzi konsultacja psychologiczna. Podczas kilku spotkań mogłaby Pani wypracować efektywne sposoby radzenia sobie ze stresem, popracować nad motywacją i samooceną co wpłynie korzystnie na Pani samopoczucie psychiczne, fizyczne oraz jakość życia.
Powodzenia!

Dzień dobry, Na początek wydaje się istotne, aby zaopiekowała się Pani takimi objawami jak zmiany skórne, w okresie zimowym warto również sięgnąć po suplementacje witaminą D. Innym problemem wydaje się być Pani obniżone samopoczucie i poczucie permanentnego zmęczenia. Przede wszystkim powinna Pani zastanowić się nad swoim rytmem żywieniowym. Postarać się oprzeć go na 5 zbilansowanych posiłkach, rozłożonych w ciągu całego dnia. To pozwoli Pani na bardziej rozsądne spożytkowanie energii, a jednocześnie zapobiegnie przejadaniu się wieczorami (szczególnie jeśli posiłki wieczorne przybierają bardzo obfitą -nieproporcjonalna do wcześniejszej pory dnia -porcję). Takie pojadanie wieczorami, nawet jeśli to również owoce i warzywa powoduje, że organizm nie regeneruje się wystarczająco przez sen. Co z kolei wpływa na uczucie zmęczenia dnia następnego. Taki długotrwały proces może zakończyć się znacznie obniżoną samooceną i mniejszym poczuciem satysfakcji z życia. Niestety zazwyczaj osoby mające ten problem, aby poprawić sobie nastrój znów sięgają po jedzenie. tworzy to samonapędzającą się spiralę, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, aby się z niej uwolnić. Pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/