Co powoduje objawy psychiatryczne?

Dzień Dobry. Cały czas mam pewne wątpliwości co do swoich objawów. Cały czas mi chodzi po głowie, że mogę mieć schizofrenię :/ brałem prawie 2 lata paroksetynę i 1 psychiatra zdiagnozował u mnie GAD, ale cały czas schizofrenia chodzi mi po głowię i strasznie się boję, że ją mam. 2 psychiatra też wykluczył schizofrenię; 3 również. Moja psychoterapeutka też wykluczyła schizofrenię :/ Czytałem też, że lęk przed schizofrenią w nerwicach jest bardzo powszechny, ale również czytałem, że jest coś takiego jak "pseudonerwicowy" początek schizofrenii i też się boję, że nerwica przerodzi się w schizofrenię :/ Czy jest to możliwe? Czy mogliby Państwo wytłumaczyć na czym polega ten "pseudonerwicowy" początek schizofrenii? Byłem też na forum ludzi ze schizofrenią i dam sporo osób pisało, że pierwsza diagnozą, którą otrzymali od psychiatry to NERWICA, czyli wychodzi na to, że faktycznie nerwica może przerodzić się w schizofrenię, albo podszywać się pod nerwicę :/

Witam Pana, chyba nikt w bardziej wyczerpujący i rzetelny sposób nie zdiagnozuje Pana, czy rozwieje wszelkie wątpliwości, jak lekarz/lekarze, którzy widzą Pana na codzień face to face;czy psychoterapeuta, który ma z Panem cotygodniowy kontakt przez 50 minut. Terapeuta/lekarz/psycholog nie mogą postawić Panu diagnozy przez internet, bo Pana nie znają. Nie może być też mowy, by nerwica przeszła w psychozę, jeśli struktura osobowości pacjenta ma "charakter neurotyczny". Jeśli pacjent psychotyczny miał na początku leczenia postawioną diagnozę "nerwicy", to albo był niedokładnie zbadany przez lekarza, albo (co najbardziej prawdopodobne), zgłosił się po raz pierwszy do gabinetu, gdy choroba dopiero zaczęła się "wykluwać" i dawać zbliżone objawy do nerwicy. Nic więcej nie mogę nt. temat napisać, ponieważ nie wiem, na jakiej podstawie podejrzewa Pan u siebie schizofrenię. Zalecam jednak zaufać swoim lekarzom/terapeucie i więcej komunikować im wprost swoje emocje, myśli, potrzeby. Pozdrawiam

Dzień dobry. Nerwica a schizofrenia to dwie różne jednostki chorobowe, znajdujące się na dwóch przeciwległych biegunach. Osoby neurotyczne leczone są w terapii wgladowej, osoby ze schizofrenią podlegają raczej psychoterapii wspierającej.
Zastanawiam się w jakim nurcie jest psychoterapia, na którą Pan uczęszcza.
Z punktu widzenia leczenia, warto aby przyglądał się Pan w jakich sytuacjach pojawiają się u Pana podobne myśli? Jakie fantazje towarzyszą Panu i jakie objawy Pan obserwuje u siebie, które miałyby wskazywać na schizofrenię. Skoro kilku specjalistów wykluczyło to schorzenie, to skąd biorą się wątpliwości co do ich diagnozy? Pseudonerwicowy początek schizofrenii nie istnieje w literaturze naukowej. To co jest natomiast widoczne, to pewien brak zaufania do osób, które posiadają wiedzę na temat chorób. Proszę zaufać i postarać się pracować otwarcie na psychoterapii, gdyż bez tego elementu zaufania terapia może nie przynieść efektów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia