Co powoduje płaczliwość w różnych sytuacjach?

chcialamzapytac co jest powodem ciagleglych wzruszen placzu w roznych sytuacjach zyciowych a nawet przy ogladaniu filmu

Dzień dobry,

Wiele może być powodów dla których częstą reakcją jest wzruszenie czy płacz w różnych sytuacjach życiowych, od czynników biologicznych aż po psychologiczne.
Warto tu zwrócić uwagę na Pani subiektywne przeżywanie tej cechy u Pani - czy jest to sytuacja przysparzająca Pani trudności czy akceptowana przez Panią. Jeśli jest to trudność, warto przekonsultować to z psychologiem, w celu szerszego rozpoznania sytuacji.
Wracając do przyczyn. Zwykle nie jest to prosta reakcja przyczynowo-skutkowa, ale warto zwrócić uwagę na Pani rytm biologiczny.
1. Czy wystarczająco Pani sypia i jaka jest jakość tego snu. Sen zapewnia regenerację nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. Niewystarczająca ilość snu będzie wpływała negatywnie na nasze codzienne samopoczucie i sposób radzenia sobie z napięciem.
2. Drugi obszar to stres - jego nasilenie w życiu i sposoby jakie przyjmujemy aby sobie z nim poradzić. Rozróżnia się 2 rodzaje stresu - dobry i zły. Długotrwałe oddziaływanie negatywnego stresu będzie miało silny wpływ na nasze życie psychiczne i fizyczne. Wysoki poziom kortyzolu utrzymywany przez dłuższy czas będzie negatywnie oddziaływał na nasze zdrowie. Warto zidentyfikować źródła stresu i sprawdzić na ile można wpłynąć na ich eliminację, minimalizowanie czy radzenie sobie z nimi.
3. Trzeci obszar to hormony - mają wpływ na nasze reakcje emocjonalne poprzez cykl np.: spadek estrogenów może powodować większą płaczliwość u kobiet. Ale też warto pamiętać o tym, że rożne stresowe i kryzysowe sytuacje będą miały wpływ na produkcję hormonów, a te z kolei na nasze emocje.
4. Dieta. Pewnie większość lekarzy potwierdzi, że prawidłowo zbilansowana dieta odpowiednio dobrana do potrzeb naszego organizmu i pory roku będzie korzystnie wpływała na nasze samopoczucie, zaś tzw. "niezdrowe jedzenie" może przynieść odwrotne skutki.
5. Temperament i osobowość. W zależności od nasilenia naszych cech temperamentu będziemy reagowali w określony sposób, np.: jedna osoba będzie długo dusiła w sobie i rozpamiętywała zdarzenia, a druga zapomni po chwili przykry incydent. Sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, nawiązywania relacji i stosunku do samej siebie będą tworzyły pewien wymiar osobowości, który będzie definiował jacy jesteśmy. Czasem zwyczajnie to, że mamy dużą wrażliwość, a nasze doświadczenia życiowe pogłębiają ją, będzie powodem dla którego do wielu spraw w życiu będziemy podchodzili emocjonalnie, ze wzruszeniem lub reagując płaczem. Z drugiej strony może to być nasz nie do końca uświadomiony sposób w jakim porozumiewamy się z rzeczywistością. Jeśli utrudnia nam to funkcjonowanie warto to wspólnie przeanalizować z psychoterapeutą.
6. Może to być również jeden z objawów depresji, ale warto wtedy przyjrzeć się również pozostałym objawom mogącym świadczyć o dotknięciu nas tą chorobą. Wcześniejsza reakcja farmakologiczna może znacząco wspomóc proces psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią doznania mogą być oznaką empatii i wrażliwości emocjonalnej - są to składowe inteligencji emocjonalnej.

Ze słonecznymi pozdrowieniami,I
Irena Mielnik-Madej

Dzień Dobry Pani,

Myślę sobie, że może warto byłoby, żeby Pani sama przyjrzała się swoim emocjom, na ile one utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie i co jest tak naprawdę ich powodem.

Z przesłaniem radości,
Irena Mielnik-Madej