Co powoduje podobne problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą?

Witam☺ bardzo zainteresował mnie wpis pod tytułem "Co powoduje problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą". Niektóre moje problemy są bardzo podobne, dlatego poszukiwałam właśnie wpisów dot.kłopotów z pamięcią. Często zdarza mi się tracić kontakt z tym co się dzieje tu i teraz i kontekstu rozmowy. Potem nie pamiętam nawet, jaki wątek zgubiłam i dlaczego nie mam nagle wspólnego tematu z ludźmi, z którymi rozmawiałam przed chwilą. Również "zawieszam się" często i odpływam myślami. Wprawdzie nie zapominam czynności, które przed chwilą robiłam, ale wiele czynności wykonuję powoli, a jak szybko, to niedokładnie. Często obserwuję u siebie spadek motywacji, jeśli jest motywacja do działania, to chyba jest to jedyny sposób, aby robić coś w szybkim tempie. Mam trudności z zapamiętaniem informacji, nawet tych, które mnie interesują.

Witam Pana
Nie wspomniał Pan o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś trudne sytuacje?
Czy pracuje Pan w stresie, pod presją czasu?
Aby kompetentnie odpowiedzieć na Pana pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów.
Problemy z pamięcią i koncentracją najczęściej mają podłoże
psychologiczne.
Zwykle spowodowane są brakiem snu, stresem, przemęczeniem.
Czasami są skutkiem ubocznym niektórych leków lub zażywaniem
substancji psychoaktywnych.
Problemy z koncentracją i z pamięcią często towarzyszą też nerwicy,
stanom lękowym i depresji.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Jeżeli natomiast żadne z powyższych u Pana nie występują,
to należy koniecznie skonsultować problem z neurologiem,
który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną i zastosuje
odpowiednie leczenie.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie lub psychoterapię.
Gdyby chciał Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl