Co powoduje podwyższenie bilirubiny?

Właśnie miałem robione badanie krwi i wyszła mi bilirubina całkowita na poziomie 2,10 mg/dl. Czytałem że podwyższenie tego poziomu może być spowodowane np. Polopiryną, którą brałem w zeszłym tygodniu. Jak zbić ten poziom bilirubiny i kiedy mogę na spokojnie znów zrobić wyniki, które są mi akurat bardzo potrzebne na już?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli poziom bilirubiny całkowitej przekroczy 34 µmol/l czyli 2 mg/ dl dochodzi do zażółcenia tkanek i rozwoju żółtaczki. Aby poznać przyczynę takiego stanu warto ocenić szeroko rozumiany układ pokarmowy. Spadek poziomu tego parametru uzależniony jest od pierwotnej przyczyny jego wzrostu. jeżeli jednak przyjmujemy stosowanie polopiryny jako przyczyny należy odczekać 1-2 tygodnie i ponownie wykonać oznaczenie.