Co powoduje podwyższenie poziomu limfocytów?

Witam. Przeszukalam internet, jednak nic nie znalazłam na temat produkcji limfocytow, co ma wpływ na ich podwyższenie? Czy można samemu zmniejszyć ich występowanie?

Witam!
Limfocyty to rodzaj białych krwinek, który ma za zadanie obroną nas przed patogenami (wirusami, bakteriami i in.) wewnątrzkomórkowymi, pełnią one poza tym mnóstwo innych funkcji, jak wytwarzanie przeciwciał, regulacja pracy układu odpornościowego, usuwanie komórek nowotworowych i innych nieprawidłowych, "zapamiętywanie" obcych cząsteczek wnikających do organizmu... można by napisać całą książkę na ten temat :)
Przyczyn wzrostu poziomu limfocytów (limfocytozy) jest wiele, i zwykle mamy do czynienia ze wzrostem procentowego udziału limfocytów w ogólnej liczbie białych krwinek. Najczęściej dzieje się tak w przebiegu zakażeń wirusowych, np. zwykłego przeziębienia. Po wyzdrowieniu poziom limfocytów wraca do normy. Jeśli poziom limfocytów jest podwyższony przez dłuższy czas, w pierwszej kolejności myślimy o przewlekłych zakażeniach, jak np. gruźlica, kiła (na szczęście choroby te występują rzadko). Również niektóre choroby nowotworowe układu krwiotwórczego mogą przebiegać z limfocytozą.
W powszechnej praktyce nie stosuje się metod na zmniejszanie liczby limfocytów - raczej poszukuje się przyczyny ich wzrostu. Znając przyczynę, możemy ją leczyć, co zwykle doprowadza do spadku poziomu limfocytów.
Podsumowując, sama limfocytoza nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. Należy jednak szukać jej przyczyn, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej niepokojące objawy (jak przedłużające się stany gorączkowe, nocne poty, niezamierzone chudnięcie).