Co powoduje problemy z jelitami oraz wzdęcia i gazy?

Witam. Moja mama ma ostatnio problemy ze zdrowiem. Wszystko zaczęło się 3 miesiące temu od bólu u dołu brzucha. Następnie ból zaczął się przemieszczać w kierunku jelit oraz pod żebra. Określa go ona jako szczypiący, piekący. Ma również hemoroidy drugiego stopnia, które leczone są od 3 miesięcy i nie chcą się goić mimo odpowiedniego leczenia przypisanego przez lekarzy. Ma ona też wzdęcia i gazy oraz bulgotanie/przelewanie w jelitach. Nie ma natomiast ani biegunki ani zaparć. Była ona w szpitalu na obserwacji, gdzie miała zrobione badania krwi i moczu, RTG klatki piersiowej i USG brzucha i wszystko wyszło dobrze. Zrobiła też ostatnio badanie kału i wyszła kalprotektyna w kale 95,9. Miała robioną kolonoskopię i rektoskopię i nic nie wyszło, gastroskopia wykazała helikobakter na który brała antybiotyki (nieżyt lekki stopień-nieżyt śl antri lekkiego stopnia, błona śluzowa części przedodźwiernikowej podrażniona z wybroczynkami). Miała też tomografię oraz kilka wizyt u ginekologa, które nic nie wykazały. Proszę o pomoc! Co to może być? Jakie badania można jeszcze zrobić:(

Stężenie kalprotektyny w kale jest miarą ilości granulocytów obojętnochłonnych biorących udział w procesie zapalnym, a tym samym pełni rolę wskaźnika intensywności procesu zapalnego w jelicie.

Poziom kalprotektyny w kale jest zdecydowanie wyższy w przebiegu chorób zapalnych i nowotworów jelit niż w zespole jelita drażliwego, dlatego jest to bardzo pomocny marker przy ustalaniu dalszej diagnostyki.

Badanie kalprotektyny jest rekomendowane przez NICE (ang. National Institute for Health and Care Excellence) u pacjentów z pierwszą manifestacją objawów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zastosowanie kalprotektyny jako badania pierwszego rzutu pozwala na podjęcie decyzji co do dalszego postępowania.

Etapy diagnostyki dolegliwości jelitowych

Bezbolesne i nieinwazyjne badanie kalprotektyny w próbce kału – bez ryzyka powikłań.
Dalsze decyzje podejmuje lekarz w oparciu o obiektywny wynik badania laboratoryjnego i objawy u chorego.
Interpretacja wyników

KALPROTEKTYNA poniżej 50 µg/g

Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego.

Lekarz może zrezygnować z badań inwazyjnych, jeśli objawy są typowe i nie budzą dużego niepokoju.

KALPROTEKTYNA pomiędzy 50 a 150 µg/g

Należy diagnozować przyczyny stanu zapalnego (infekcje bakteryjne i pasożytnicze, nietolerancje pokarmowe, działania niepożądane leków) oraz powtórzyć badanie kalprotektyny.

KALPROTEKTYNA powyżej 150 µg/g

Podwyższone stężenie wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych RTG, dalszych badań laboratoryjnych).