Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 2 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co powoduje przebudzenia w nocy, kołatania serca i uczucie niepokoju?

Witam, zacznę od początku.(wiek 23) Zaczęło się, od przebudzeń w nocy kołataniu serca i uczucia niepokoju,płytki oddech później objawy ustały. Byłem u kardiologia ok 3'miesiące temu ekg i echo w normie. Tomografia, badania krwi i tarczyca w normie. Wyjechałem za granicę, na chwilę przeszło, jednak teraz co raz częściej odczuwam takie lekkie bóle w klatce, czasem ucisk lekki i kłucie. Do tego często jakbym mrowienie pleców w okolicy łopatki, i czasem tak jak bym nie mógł złapać oddechu do końca i takie jak bym bulgotanie w płucu czasem z rana przy wdechu(przeswietlenie klatki ok). Oraz uczucie jak by mi ktoś wbijał szpilki pod palce u dłoni. Do tego czasem gdy przysypiam wybudza mnie na chwilę takie jak by ciśnienie w głowie a chwilę później wszystko wraca do normy. Jeden lekarz powiedział mi , że to nerwica. Zaznaczę, że palę papierosy, alkohol spożywamy sporadycznie raz w tyg, ale konkretnie. Dodam, ze jestem nerwowym czlowiekiem, i dużo się wszystkim przejmuję , proszę o odpowiedź :)
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam Pana, Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy