Co powoduje przewlekłe bóle szczęki?

Witam, Od 8 lat mam problemy z bólem szczęki-nikt nie wie co to jest :( Może tutaj znajdzie się osoba, która będzie w stanie mi pomóc, lub chociaż naprowadzić w czym może tkwić problem. zaczęło się od bardzo stresującej sytuacji. Ból jest taki tępy uciskowy, jakby ciągnął, lekko rozlany,bardzo uciążliwy. Próbowałem wszystkiego: dentysta-wyrwal 8mki, zero poprawy, chirurg szczękowy-brak nieprawidłowości, laryngolog-brak nieprawidłowości, poradnia leczenia schorzeń stawu żuchwowego-brak nieprawidłowości, neurolog-zalecił rezonans, wszytko ok, no i psychiatrzy-brałem asertin, xetanor i efectin-poprawy brak, co robić?? :( Jakie inne nadania powinienem wykonać? Proszę o pomoc

Statystycznie najczęstszą przyczyną takich bóli są tak zwane punkty spustowe mięśni szyi i głowy. Spowodowane są one wadami zgryzu i postawy. Towarzyszą im zwykle zaburzenia metabolizmu. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

według przedstawionego przez Pana opisu, odwiedził Pan już wielu specjalistów w celu znalezienia przyczyny doświadczanych przez Pana dolegliwości. Typowo tego rodzaju dolegliwości związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Pan miał wykonywane już jednak rozliczne badania, w których nie udało się wykryć jakichś patologii – z pewnością musi to być sytuacja prowadząca u Pana do znacznego rozdrażnienia.

Teoretycznie Pana dolegliwości bólowe mogłyby występować jako problem z zakresu zaburzeń psychosomatycznych. Wspomina Pan o tym, że doświadczane przez Pana dolegliwości zaczęły się pojawiać po przeżyciu przez Pana ciężkiej, trudnej dla Pana psychiki sytuacji. Zanim jednak za przyczynę Pana problemów uznane zostaną problemy psychosomatyczne, najpierw konieczne jest wykluczenie wszelkich innych potencjalnych przyczyn doświadczanego przez Pana przewlekle bólu.

Możliwe, iż korzystne byłoby zasięgnięcie opinii jeszcze jakichś specjalistów, ale jacy mieliby to być specjaliści – o tym można by rozmawiać dopiero po przeprowadzeniu u Pana badania lekarskiego i po zebraniu z Panem szczegółowego wywiadu lekarskiego. W obecnej sytuacji ciężko jest wysunąć jakiekolwiek wnioski, co wynika z tego, że sam Pan wspomina o tym, że w różnorodnych badaniach diagnostycznych, wykonanych do tej pory, nie zostały stwierdzone jakiekolwiek odchylenia czy to ze strony stawów okolicy szczęki i żuchwy, czy też innych struktur.