Co powoduje przykry zapach z ust i język geograficzny?

mam na prawde przykry zapach z ust, zdiagnozowany język geograficzny, kilka dni temu urosl mi gozek pod jezykiem , taki gladki, odstajacy, rozowy- wlokniak (?), do tego ciagle mam cos na wewnetrznych stronach policzkow, takie malutkie guzki, zgrubienia, ktore bezwiednie "podgryzam". co sie dzieje z moja jama ustna? regularnie szczotkuje zeby, nie pale, nie mam problemu z kamieniem...ratunku

Język geograficzny i przykry zapach z ust oznaczają dysbakteriozę jelit i istnienie innych poważnych zaburzeń metabolicznych. Radzę rozpocząć od wprowadzenia diety przeciwzapalnej - na przykład GAPS z dużą ilością probiotyków. Pozdrawiam

Język geograficzny to inaczej rumień wędrujący języka. Jest to niegroźne schorzenie spowodowane głównie czynnikami genetycznymi, więc może występować rodzinnie. Występuje również częściej u osób z łuszczycą, cukrzycą, zespołem Reitera, niedokrwistością. Mniej więcej 1 na 10 osób z tą przypadłością może odczuwać dyskomfort np. pieczenie lub ból na skutek spożywania zimnych/gorących pokarmów i napojów, palenia papierosów, spożywania alkoholu. Jeśli poza obecnością zmian, język nie boli, leczenie jest zbędne. Jeśli boli, w razie potrzeby można stosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, stosowane miejscowo na język kortykosteroidy w formie kremu, suplementować cynk, zdrowo się odżywiać. Warto również zatroszczyć się o dokładną higienę jamy ustnej, wystrzegać się kwaśnych, słodkich lub ostrych potraw i napojów, słonej diety bogatej w produkty typu krakersy, orzeszki itd., unikać past do zębów o zbyt długim składzie chemicznym (wskazana pasta dla pacjentów z nadwrażliwością zębów), środków wybielających, alkoholowych płukanek. To pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy lub ich uniknąć. Przykry zapach z ust najczęściej jest spowodowany niepełną higieną, np. pomijaniem języka podczas tej czynności.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl