Co powoduje silne swędzenie w jamie ustnej?

Witam od kilku dni mam nieprzyjemne dolegliwości w jamie ustnej. Odczuwam silne swędzenie w jamie ustnej na wewnętrznej stronie policzków, na języku pod nim w około ust i wystąpiła tak jakby drobna wysypka w około nich. Jakieś trzy tyg.temu miałam zakładany aparat ortodontyczny byłam w tej sprawie u ortodonty ale nie stwierdzono że to od aparatu. Dolegliwości są coraz silniejsze i mam ochotę tylko się drapak. Jakiś miesiąc temu przyjmowała antybiotyk na stan zapalny zęba którego nie wzięłam do końca ponieważ wystąpiła wysypka na twarzy i swędzenie. Stomatolog po obejrzeniu jamy ustnej powiedział również ze to raczej nie wina aparatu a możecie coś związanego z brakiem antybiotyki. Do tego na języku pojawiły się biale plamki.

W takich sytuacjach zalecane jest pobranie wymazu z jamy ustnej z antybiogramem i mykogramem, który wykaże czy nie wystąpiła infekcja bakteryjna lub grzybicza. Drobna wysypka może wskazywać również na reakcję uczuleniową albo nadwrażliwość na elementy aparatu, a także przyjmowane leki. Wskazana jest obserwacja i kontrola u lekarza POZ.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl