Co powoduje swędzące guzki w okolicy odbytu?

Witam, mam 3 guzki na zewnątrz: 1. jest malutki, 2. troszkę większy, a 3. około 5 milimetrów zwisa. Mam je od około 1 roku. Czy to są hemoroidy? Czy mogę je wyleczyć bez lekarza? Słyszałem, że są ćwiczenia? Jestem za granicą i tu jest problem z lekarzem. Mam też swędzenie i szczypanie. Czy to nieleczone jest niebezpieczne?

Witam serdecznie!

Na podstawie samego opisu nie da się określić czy mamy z pewnością do czynienia z żylakami odbytu, niestety z tego powodu konieczna jest wizyta u lekarza, który po zbadaniu będzie w stanie postawić rozpoznanie.
W leczeniu w pierwszej kolejności można zastosować środki dostępne w aptekach bez recepty – są to preparaty w maściach, żelach, globulkach czy nawet tabletkach doustnych. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne.

Wskazana jest również modyfikacja stylu życia – wprowadzenie regularnego wysiłku fizycznego, diety bogatej w błonnik, spożywanie adekwatnej ilości płynów, eliminacja używek. Wskazane jest również unikanie zaparć.

Polecam artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-hemoroidow-zewnetrznych

Jeżeli chodzi o możliwe skutki nieleczonych żylaków to po pierwsze mogą one powodować dolegliwości bólowe, po drugie mogą być przyczyną krwawień czy stanów zapalnych. W żylaku może wytworzyć się również zakrzepica co skutkuje bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi.

Pozdrawiam