Co powoduje takie problemy z oddychaniem?

Dzień dobry. Od dłuższego już czasu mam problemy z oddychaniem. Mam katar. Miałam robione EKG, morfologię krwi i oczywiście lekarz odsłuchiwał mnie. Wszystko jest okej. Lekarz stwierdził, że to wina nerwicy- chodzę do psychologa. Niepokoją mnie ciagle dusznosci- trwają one już z 4 miesiące. Czym mogą być spowodowane? Nie kaszle,nie mam świszczącego oddechu, dusi mnie czasem w klatce bolą mnie plecy. Biorę hydroxizinum i jest mi strasznie sucho w gardle. Co mi jest?

Witam,

wskazana jest konsultacja pulmonologiczna, w celu wyeliminowania chorób płuc. Możliwe, ze objawy mają podłoże psychogenne, to wymaga kompleksowego leczenia, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów

pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.

Zrobiła Pani sporo, by wyjaśnić przyczyny problemów z oddychaniem. Ma Pani za sobą konsultacje lekarskie i przeprowadzone badania, nawiązała też Pani kontakt z psychologiem, tak jak zalecił lekarz. Zachęcam, by z postawionymi tutaj pytaniami zwróciła się Pani do psychologa, z którym Pani współpracuje. Jeśli trudności mają podłoże psychologiczne, ich określenie wymaga przynajmniej przeprowadzenia wywiadu przez przygotowaną do tego osobę. Przyczyny mają tu bardzo indywidualny charakter.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl]https://www.psychoterapiakompas.pl[/url]
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl/blog]https://www.psychoterapiakompas.pl/blog[/url]