Co powoduje takie zaburzenia zachowania i nastroju?

Witam, chciałam dowiedzieć się co z nią dzieje się. Od miesiąca nic jej się nie chce, ciągle jest zmęczona i całe dnie śpi, jest obojętna na wszystko. Żadne argumenty do niej nie docierają ,nie chodzi na praktyki jako fryzjer twierdzi, że jej nie zależy, jest kłótliwa wszystko ją denerwuje. Jaka może być przyczyna? proszę o pomoc moje działania nie skutkują, nie chcę żeby wyrzucono ją z praktyk

Dzień dobry!
Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Niepokojące zachowania o których Pani wspomina mogą być zarówno reakcją na jakieś trudne doświadczenia czy stratę jak i objawami np. depresji czy towarzyszyć braniu substancji psychoaktywnych jak narkotyki albo dopalacze.
Rozumiem Pani niepokój jednak sądzę, że bez szczerej rozmowy z córką ciężko wnioskować, można jedynie snuć hipotezy o możliwych przyczynach. Zachęcam do porozmawiania z bliską osobą, ewentualnie zachęcenia do rozmowy ze specjalistą.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

Dzień Dobry,

Przyczyną opisanych przez Panią symptomów, może być stan prodepresyjny, jak również mogą to być objawy spowodowane deficytami hormonalnymi...

Sugerowałabym na początek skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po wstępnym wywiadzie, podejmie odpowiednie decyzje w kierunku diagnostycznym.

Z przesłaniem tylko dobrych wydarzeń,
Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam.
W liście Pani uderzająca jest tyleż troska (o przyjaciółkę, koleżankę a może kogoś bliższego) co i pewna powierzchowność, enigmatyczność, problem z dotarciem głębiej do źródła trudności. Aż prosi się o więcej uwagi, empatii, dostrojenia. A przyczyn problematycznych zachowań i reakcji może być wiele. Jeśli dominują silne blokady, obrony, awersja, pomoc może doświadczony specjalista. Nie należy zwlekać.
Pozdrawiam
Leszek Suligowski , ERGO

Witam, opisane trudności mogą mieć rożne podłoże, proszę porozmawiać z koleżanką czy oczekuje pomocy, jakiej pomocy oczekuje. Jeżeli nie chce podzielić się z Panią tym co ją martwi, może jej Pani wskazać miejsca gdzie otrzyma wsparcie psychologiczne, może skorzystać z telefonu zaufania: 116 111 (http://116111.pl/mlodziez)
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam serdecznie,

Martwi Panią zachowanie koleżanki, więc postanowiła Pani napisać tutaj, by uzyskać jakąś radę. Niestety dziewczyna odrzuca Pani próby pomocy, co wzmaga poczucie bezradności.
To trudna sytuacja, gdy patrzymy na zmianę kogoś, kto jest dla nas ważny. Objawy, jakie Pani opisała mogą świadczyć tak naprawdę o wielu rzeczach. Być może coś się wydarzyło, co spowodowało nagły spadek nastroju i niechęć do aktywności. Pewne doświadczenia na tyle zaburzają równowagę życiową, że nie potrafi się normalnie funkcjonować.
Nie chcę stawiać diagnoz przez internet, dlaczego zalecałabym skonsultowanie się z psychologiem gdzieś na miejscu, twarzą w twarz. Warto podsunąć koleżance taką radę. Na pewno będzie potrzebować wsparcia, które cały czas jej Pani oferuje.

Zapraszam na rozmowę,
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA