Co powoduje uczucie kłucia w klatce piersiowej w okolicy szyi?

Witam, mam uczucie kłucia w klatce piersiowej lub okolicy szyi albo ucisk w przełyku z prawej strony, kłuciu towarzyszy lekka duszność, czasem mdłości (lekkie), dolegliwości te pojawiły się po zjedzeniu "na sucho" posiłku (chleb z wędliną), potem popiłam, wtedy zaczęłam mieć wrażenie, że coś mi tam tkwi. Mam zdiagnozowany refluks(od dawna), czy mogę przyjąć że to jest przyczyna, czy mam obawiać się, że coś tam utkwiło? Dokładać się może stres w nowej pracy, mam też nerwicę. Pozdrawiam

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, prawdopodobnie, ale powinien na ten temat wypowiedzieć się lekarz, przyczyną jest refluks. Jeżeli sytuacja wzbudza u Pani niepokój może się Pani zwrócić o radę do swojego lekarza rodzinnego. Napisała Pani że ma nerwicę, czy korzysta Pani z pomocy psychologicznej?
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam. Pisze Pani, iż ma Pani zdiagnozowany zarówno refluks jak i nerwicę. Z nadesłanego przez Panią opisu wynika jednak, że specyfika sposobu w jaki wystąpił objaw wskazuje na refluks. Z uwagi na to, że jesteśmy jednością psychofizyczną, nasza psychika jak i ciało są w nieustannym, silnym powiązaniu. Może to oznaczać, że nerwica nasila refluks, a refluks nerwicę... Jeśli chodzi o nerwicę, to jednostka chorobowa która wymaga leczenie psychoterapeutycznego, nie tylko leków.

Pozdrawiam