Co powoduje uczucie odrealnienia?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy mam problem ze sobą. Towarzyszy mi uczucie w którym wszystko wydaję się dziwne, sztuczne, obserwowane przez szybę. Gdy coś robię to czuję, że ktoś inny to robi, bardzo nieprzyjemne Ostatnio doszła taka nieprzyjemność, że powoli nie daję sobie rady. Gdy siedzę w bezruchu nagle mam uczucie spadania, zapadania się w dół. Wtedy kurczę mięśnie i powoli wszystko wraca do normy. Podczas tego "ataku" towarzyszy inna interpretacja otaczającego świata oraz zmiennie widzenie.

Witam, poczucie odrealnienia, depersonalizacji czyli obcość samego siebie towarzyszy stanom nerwicowym, depresyjnym, silnym przemęczeniu lub np. u osób z migrenowym bólem głowy. Może mieć związek z trudnymi przeżyciami. Jeżeli ten stan utrzymuje się, pogłębia, wskazana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Pozdrawiam serdecznie

Witam
Pana objawy - poczucie nierealności świata,
wskazują na derealizację,.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas diagnostyki różnicowej
Przyczyną derealizacji jest najczęściej stres,
chroniczne zmęczenie, tłumienie uczuć, pragnień
i emocji czy traumatyczne doświadczenia w przeszłości.
Derealizacja bardzo często współwystępuje z depersonalizacją,
zaburzeniami nerwicowymi i depresją.
W leczeniu tego typu zaburzeń najlepsze rezultaty
przynosi połączenie leczenia farmakologicznego
z psychoterapią.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana. Na podstawie Pana opisu mam pewne podejrzenie, że opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o reakcji na jedną lub więcej sytuacji o charakterze traumatycznym. Tego typu sytuacje mają swoją specyfikę. Różnią się od wszystkich innych doświadczeń z naszego życia. Często przychodzą nagle, niespodziewanie i swoją siłą powodują uczucie przytłoczenia. Uderzają również w naszą bardzo ważną potrzebę jaką jest poczucie bezpieczeństwa. Trauma powoduje naruszenie naszych psychologicznych granic. Z tego powodu ciało może być postrzegane jako miejsce, w którym nie jest bezpiecznie. Dlatego jednym z mechanizmów obronnych (ratunkowych) jest dysocjacja. To taki specyficzny rodzaj zdystansowania się. Jeśli napisał Pan post na tym portalu to był to pierwszy ważny krok w kierunku sięgnięcia po pomoc. Proszę wykonać kolejny w stronę kontaktu bezpośredniego ze specjalistą. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Trudny stan, który Panu obecnie towarzyszy to najprawdopodobniej depersonalizacja, którą warto wyleczyć z pomocą życzliwego psychologa. Proszę pomyśleć jaka forma konsultacji byłaby dla Pana najwygodniejsza. Jeśli bezpośredni kontakt z psychologiem wydaje się Panu obecnie trudny, zachęcam do konsultacji on - line. Pracuję z Pacjentami także poprzez Skype, a także udzielam konsultacji telefonicznych.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl