Co powoduje uczucie ucisku po prawej stronie klatki piersiowej?

Witam, mam uczucie ucisku badz rozpierania lub cisnienia po lewej stronie klatki piersiowej ktore czesto jakby idzie, promieniuje rowniez po lewej tetnicy, bardzo nieprzyjemne uczucie, dodam ze czasem czuje zmiane nasilenia przy skrecaniu tulowia badz podskokach, dodatkowo mam wrazenie dusznosci, pojawianie sie tego dyskomfortu nie ma raczej zwiazku ze stresem czy wysilkiem, pojawia sie tak poprostu nawet gdy siedze spokojnie, czasem 2 dni nie czuje nic a czasem trzyma caly dzien, mialem robione ekg, echo i krew wszystko dobrze i doszlismy z lekarzem ze to moze nerwica, ale czy napewno nie jest to objawem zadnej choroby? Jak sie tego pozbyc?

Dzień Dobry Panu,

Wykonana u Pana wstępna diagnostyka internistyczna/kardiologiczna
wykazała, że nie ma powodu do obaw.

Zaprezentowane przez Pana symptomy mogą wskazywać na objawy pochodzenia nerwicowego.
Wskazana osobista konsultacja (celem diagnostyki i ewentualnego leczenia) psychologiczna/psychoterapeutyczna, w ramach NFZ-tu (bez skierowania) albo prywatnie.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Serdeczności i radości Panu życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Pana,
jeśli wykluczone jest podłoże somatyczne, objawy mogą wskazywać na problemy emocjonalne (podłoże psychogenne).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie