Co powoduje zaburzenia widzenia i bóle mięśni?

Witam. Od pewnego czasu odczuwam zaburzenia widzenia (chwilowe zaburzenia ostrości wzroku), ogólne osłabienie i bóle mięśni. Objawy te towarzyszą mi prawie codziennie. Robiłem szereg badań, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Morfologia krwi, badanie poziomu glukozy we krwi, tomografia zatok,rezonans głowy, badanie ciśnienia w gałkach ocznych oraz test na boreliozę nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Co może być przyczyną wyżej wymienionych objawów, jakie badania powinienem zrobić?

Czy morfologię wykonywał Pan z rozmazem? Jeśli nie, to proszę ją wykonać. Dobrze byłoby oznaczyć jeszcze OB i CRP oraz kinazę kreatynową i mioglobinę + podstawowe badania, takie jak ALAT, ASPAT, kreatynina, mocznik. Jeśli ugryzł Pana kleszcz, trzeba rozważyć inne odkleszczowe choroby, takie jak np. babeszjoza - może dawać bóle mięśni, rzadziej zaburzenia widzenia, czy bartonelloza - może dawać zaburzenia widzenia. Choroby są rzadkie, ale mam kilku pacjentów, u których po ugryzieniu przez kleszcza zdiagnozowaliśmy te choroby. Aby ocenić ryzyko zakażenia powinien Pan oznaczyć sobie specyficzne przeciwciała w kierunku tych chorób. Proszę najpierw zadzwonić do laboratorium i zapytać, gdyż nie każde laboratorium oznacza je.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynologii,
diabetologii i chorób wewnętrznych