Co powoduje zaparcia i odbijanie?

od miesiąca mam kłopot z wypróżnianiem.....mozna by rzec ze mam regularne zaparcie......stosowałem vernikabox a teraz siemie lnianie z suszonymi goździkami zmielonymi od dwóch dni........niestety bez rezultatu....mam uczucie odbijania w brzuchu zwłaszcza w godzinach wczesno -porannych ......co robić?

Lek. Katarzyna Szymczak

Jaka dieta? Co ile stolec? Norma jest co 3 dni. Sugeruję dietę bogatą w blonnik, picie dużej ilości wody, przynajmniej 3 litry na dobre, regularna aktywność fizyczna aby przyspieszyć perystaltyke. Może to zespół jelita drażliwego? W razie braku poprawy sugeruję wizytę u gastroenterologa.
Pozdrawiam