Co robić aby urosnąć ale nie przytyć?

Mam 15 lat. Moja waga waha się między 54 a 55 kg i mam około 170 cm wzrostu. Chciałabym jeszcze urosnąć, ale tak żeby przy tym nie przybrać na wadze. Moi rodzice nie są wysocy. Tata ma 178 cm, a mama 160 cm. Słyszałam, że skuteczne są kaszki dla małych dzieci. Czy to prawda? Co mam robić? Co jeść? Czy jest szansa, że jeszcze urosnę?
15 LAT ponad rok temu

Witaj,
ani kaszki, o których wspominasz, ani inne produkty nie wpłyną na kontrolowany przez Ciebie proces zwiększania wzrostu. Wapń (zawarty we wspomnianych przez Ciebie kaszkach), o którym tyle się mówi przy okazji profilaktyki osteoporozy, wpływa na prawidłową masę kostną i ich mineralizację, a jest to coś innego niż długość kości, która przekłada się na wzrost ciała.
Na tzw. wzrost liniowy kości (czyli właśnie długość) wpływ mają głównie: genetyka, jak również pewne białka (somatomedyny), które pobudzane są przez hormon wzrostu. Wzrost jest więc ściśle zależny od genów oraz od okresu dojrzewania, który u dziewcząt przypada głównie na przedział wiekowy 11-15 lat. Jeśli masz już miesiączkę (co świadczy o intensywnym wkroczeniu w ten czas) to raczej już nie urośniesz, choć nigdy nie wiadomo :-) Nie mamy na to żadnego wpływu.

Natomiast namawiam Cię gorąco na spożywanie codziennie dwóch porcji produktów mlecznych, gdyż jeszcze przez parę lat masz wpływ na prawidłowy mineralizację kośćca, co jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zmniejszenia prawdopodobieństwa łatwej łamliwości po 50 roku życia. Wtedy tez dochodzić może do zmniejszenia wzrostu (zauważ, że osoby starsze często "maleją").
Jedna porcja to
- szklanka mleka (1,5-2%,  z chudszego wapń nie będzie się wchłaniał)
- mały pojemniczek jogurtu
- butelka maślanki, kefiru
- spory plaster sera białego
- 2 małe plasterki sera żółtego.
Pamiętaj również o spożyciu brukselki, brokułów oraz o orzechów laskowych i migdałów, które tez sa ważnym źródłem wapnia.

Pozdrawiam ciepło,
Ula Bieniek