Co robić, by obniżyć cukier?

Mam 49 lat. Zawsze miałem cukier dobry. Ostatnio zrobiłem badanie - wszystkie wyniki były dobre, był tylko zły wynik wątroby i cukier. Mój tata jest lekarzem, jestem trochę otyły, ale jestem na ostrej diecie, i lekarka moja zaleciła cały czas być na ostrej diecie, żeby zbić cukier. Lekarka uważa, że trzeba schudnąć i wtedy obniży się cukier 190. Chciała mi przepisać leki, ale uważa, że schudnę i uratuje się sytuację. Co mogę jeszcze zrobić, żeby następne wyniki byly dobre, bo mam cukier robić dopóki jego poziom nie spadnie poziom.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pana lekarz prowadząca najwyraźnej uzała, że warto spróbować wprowadzić modyfikację stylu życia zanim rozpocznie ewentualne leczenie farmakologiczne. Powinien Pan przede wszystkim starać się zmniejszyć masę ciała (dieta o niskim indeksie glikemicznym 1500 kcal/dobę). Równie ważnym czynnikiem wpływającym na poziom cukru u osób zagrożonych cukrzycą typu 2 jest regularny wysiłek fizyczny (pacjent powinien wybrać taki rodzaj wysiłku, który będzie w stanie kontynuować nawet po osiągnięciu pożądanych wyników cukru, np. pływanie, spacery, jazda na rowerze, tenis?). Jeśli takie postepowanie nie przyniesie spodzewanego rezultatu, lekarz powinnien zlecić test obciążenia 75 g glukozy i ewentualnie rozpocząć leczenie tabletkami.