Co robić by uchronić się przed kolejnym poronieniem?

Jestem po 2 poronieniach, w 21 i 22 tygodniu. Po pierwszym poronieniu zrobiłam wszystkie badania, które wyszły dobrze, oprócz tylko tego, że mam policystyczne jajniki. Po 2 poronieniu okazało się, że mam niewydolność szyjki macicy, a przed zajściem w 2 ciążę lekarz robił mi badanie na niewydolność i wynik wyszedł dobrze.

Obecnie zaszłam w ciążę. Co robić i jakie brać witaminy bym nie przeżywała znów tych poprzednich poronień? Czy może mój lekarz coś przeoczył? Po badaniach dzieci były zdrowe.

ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli nie zdiagnozowano u Pani przyczyny poprzednich poronień, to trudno mówić o konkretnych wskazaniach przy kolejnych ciążach. Powinna Pani przeprowadzić u siebie pełną diagnostykę możliwych przyczyn poronienia (np. zespół antyfosfolipidowy, zmiany anatomiczne macicy, przewlekłe zakażenia dróg rodnych, etc.) Na pewno musi Pani uczulić swojego lekarza na zwiększone ryzyko poronienia, nalegać na ewentualne założenie szwu na szyjkę macicy (niewydolność cieśniowo-szyjkową rozpoznajemy w trakcie ciąży, nie przed). Oprócz tego należy bezwzględnie stosować się do ogólnych rad o oszczędzaniu sił, nie przeciążaniu się, odpoczywaniu, etc.

Pozdrawiam serdecznie!