Co robić by w końcu schudnąć i być zdrowym?

Witam serdecznie. Mam straszny problem z moja wagą. Otóż mam 18 lat ważę 115 kg, a mój wzrost to 1,73 m. Moj problem zaczął się  już od podstawówki, a dokładnie odkąd zaczęłam dojrzewać, czyli przełom 5 a 6 klasy. Przedtem byłam chudziutka, wręcz za chuda, a jakiekolwiek jedzenie było trzeba we mnie wmuszać. Teraz jest odwrotnie. Jem strasznie dużo nie mogę sobie juz dać z tym rady. Próbowałam już wszystkiego, nawet dietetyk nic nie pomógł. Czuję się strasznie, wszystko mnie boli, grozi mi nawet cukrzyca i na pewno wiele wiele innych chorób. Błagam was pomóżcie mi, bo inaczej już po mnie.

Nie wiem co mam już robić wszystko zawodzi. Z żadnej strony nie mam pomocy. W szkole się ze mnie naśmiewają. Jest mi strasznie przykro i myślę, że właśnie przez to jem, bo jedynym moim przyjacielem właśnie jest jedzenie. Moją otyłość chowam za uśmiechem, ale tak naprawdę chciałabym się  schować w domu i juz nigdy z niego nie wyjść. Chociaż szczerze mówiąc, to cale moje życie opiera się na siedzeniu w domu, gdyż po szkole nie wychodzę z niego na krok - oczywiście dlatego, że jest mi wstyd pokazać się na ulicy i patrzeć na wpatrujące się we mnie oczy obcych ludzi.

Nawet ze strony rodziców nie mam już wsparcia, w kółko słyszę tylko, żebym schudła i schudła, ale nikt nie chce mi pomóc. Proszę was kochani powiedzcie mi co mam robić i jak mam się zmobilizować, żeby schudnąć. Będę wam dozgonnie wdzięczna, jeśli cokolwiek zaradzicie. Z góry dziękuję :)

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 38,42 kg/m2, co niestety świadczy o II stopniu otyłości i wysokim ryzyku chorób, które jej towarzyszą, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, bezdech senny itp. Nie przejmuj się opiniami innych, tylko już dziś weź zdrowie i  samopoczucie w swoje ręce! Trzy aspekty życia decydują o środowiskowych czynnikach sprzyjających otyłości: sposób odżywiania, aktywność fizyczna oraz nasilenie siedzącego trybu życia. Jeśli zmienisz te trzy czynniki, na pewno uda Ci się poprawić Twoją samoocenę.

Postaraj się zmniejszyć poziom stresu w Twoim życiu, nie przejmuj się wszystkim. Musisz zorientować się, jakie sytuacje wywołują u Ciebie napady objadania się, a następnie opracuj sobie inną metodę walki ze stresem. Zamiast jeść ciasteczka, czy zajadać niepokój czekoladą, wyjdź z domu np. na spacer z psem, rób brzuszki, biegaj. W ten sposób zwiększysz swoją aktywność i spalisz zbędne kilogramy. Ostatnie badania dowodzą, że ograniczenie siedzenia przed telewizorem o każdą godzinę jest związane ze zmniejszeniem ryzyka otyłości aż o 15%!

Jeśli chodzi o zmniejszenie masy ciała, to najlepszym sposobem nie są głodówki - wręcz przeciwnie! Najlepiej kontrolować własną masę ciała poprzez umiarkowane jedzenie produktów o obniżonej kaloryczności, w tym szczególnie spożywanie warzyw oraz owoców, najlepiej w surowej postaci. Te produkty wręcz sprzyjają ograniczeniu spożywania kalorii w sytuacjach stresowych.

Natomiast, jeśli chodzi o dietę to najważniejsze jest urozmaicenie, umiarkowanie oraz odczuwanie przyjemności z jedzenia. Potrawy dietetyczne mogą być także przyjemne, zaopatrz się w książkę kucharską z przepisami lub poszukaj przepisów w Internecie. To na pewno przyniesie wiele korzystnych zmian w Twoim jadłospisie, samoocenie i stylu życia.

Pozdrawiam