Co robić, gdy leki nie działają?

Od 1998 do 2002 r. cierpiałem z powodu depresji. Udało się ją zaleczyć, jednak w 2005 r. wróciła. Korzystałem z psychoterapii w klinice, jednak bez efektu. Chorobę, mam wrażenie, wyzwala długotrwający stres, np. ponad miesiąc, którego nie miałem możliwości rozwiązać ani uniknąć, podobnie w 2005 r. Leczenie nie skutkuje, czasem jakiś lek pomaga jednak. Skutki uboczne są zbyt dokuczliwe, a czasem niebezpieczne, pomimo wypróbowania 17 rodzajów leków w dawkach terapeutycznych. Nie udało się choroby wyleczyć. Wyniki badań TK oraz angioTK są prawidłowe, jedynie eeg wykazało: Zapis z cechami nieprawidłowymi w okol. czołowo-skroniowych - obustronnie, w postaci grup fal 10-15 Hz i ampl. do 80 u/Vz, zaznaczona tendencja do napadowości. Czynność podstawowa zachowana w postaci fal 9-10 Hz i ampl. do 50 u/V, pojawiają się okresy senności. Następne badanie wykazało: W okol. potylicznych rytm podst. alfa o ampl do 20 mV i częstotliwości 10-11 Hz. Rz obecna, na tym tle rejestruje się napadową czynność fal wolnych 5-6 Hz, falę ostrą o ampl. do 120 mV w obu okol. skroniowych, Hw i Fs nasilają zmiany. Jedynie w okresie remisji, badanie wykazało rytm podstawowy alfa 9-10 HZ o ampl. do 40 mV, w okol. przednich mózgu rytm beta 20-22 Hz o ampl. do 10 mV. RZ obecna, Hw i Fs bez wpływu na zapis, pomimo leczenia w tym kierunku razem z leczeniem przeciwdepresyjnym. Nie czuję wyraźnej poprawy, zasypiam tylko dzięki lekom. Lekarz bezradnie rozkłada ręce. Proszę o poradę, co robić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

to trudna sytuacja. W przypadku takiej lekooporności warto zawsze powtórnie przeanalizować cały proces choroby i leczenia. Może potrzeba dodatkowych badań (tak obrazowych, jak i laboratoryjnych), by sytuację wyjaśnić? W pierwszej kolejności powtórnie przeprowadziłbym proces różnicowania.

Skoro leki bywają skuteczne, jednakże występują nasilone działania nieporządane, to może warto spróbować stosować je w dawkach suboptymalnych, tj. mniejszych niż minimalna terapeutyczna?

Niekiedy dobre efekty uzyskuje się, dodając do leczenia witaminy lub preparaty mikroelementów (np. kwas foliowy). Wymaga to jednak zastanowienia.

Innym rozwiązaniem jest psychoterapia. Pisze Pan, iż nie przyniosła efektu. Może jednak warto spróbopwać jeszcze raz lub zastanowić się nad innym kierunkiem terapeutycznym - poznawczo-behawioralna lub analityczna (zależnie, która stosowana była wcześniej).

Pozdrawiam serdecznie