Co robić, gdy w miejscu pracy, osoba próbuje nastawiać negatywnie inną osobę wobec mnie?

Witam. Co robić, gdy w miejscu pracy, osoba próbuje nastawiać negatywnie inną osobę wobec mnie? Rozpuszcza nieprawdziwe plotki na mój temat, by nas skłócić, uderza to w moje dobre imię. Dodam, że czuję się chłodno traktowany w pracy, od jakiegoś czasu, a niegdyś było zupełnie odwrotnie. Wpadam w lęk, że może ktoś już coś powiedział na mój temat innym i zmienili zdanie na mój temat? Jak się zachować w takiej sytuacji?

Na początek warto spokojnie porozmawiać z osobą, z która jest Pan w konflikcie czy napięciu. Wyjaśnienie, powiedzenie o uczuciach i emocjach, jakie wywołuje w Panu zachowanie danej osoby, często otwiera drogę do porozumienia. Dodatkowo ważne byłoby sformułowanie jasnych oczekiwań (o co by Pan prosił, a czego nie akceptuje) oraz wysłuchanie drugiej strony. Istotne jest także, by podobna rozmowa odbywała się na neutralnym gruncie, bez osób trzecich, w atmosferze szczerości (bez pretensji czy zarzutów).

Dzień dobry,
Czy przyłapał Pan tę osobę na gorącym uczynku? Skąd Pan wie o plotkach? Jeśli jest Pan pewny, że ta osoba działa przeciwko Panu, warto porozmawiać z tą osobą wprost.

Czy jest Pan pewny swoich kompetencji, swojego stanowiska? Jeśli jest Pan dobrym pracownikiem, dobrze wykonuje swoje zadania opinie jednej osoby nie powinny zagrażać Pańskiej pozycji. Osoby szerzące tylko złe opinie o innych nie są dobrze odbierane przez współpracowników.

Pozdrawiam!