Co robić po przejściu psychoterapii indywidualnej?

Dzień dobry, niedawno przeszłam przez psychoterapię indywidualną, w której byłam nieustannie oceniana przez terapeutę. Mówił mi że sama jestem sobie winna sytuacji w której się znalazłam, musiałam jej wręcz udowadniać że to co mówię ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przez pół roku trwania terapii terapeta nie znalazł żadnej pozytywnej cechy mojego charakteru, mówił mi co myślę, powiedział że odejdę od każdego, kto powie mi coś przykrego. Nie mogłam liczyć na wsparcie terapeuty w sytuacjach kryzysowych ( odpłatnie), jestem po tej terapii wrakiem człowieka, nie wiem co robić dalej

Dzień dobry,

Można się zastanawiać, z jakiego powodu uczestniczyła Pani w terapii, która, jak Pani pisze, wyłącznie Panią frustrowała. Dodatkowo, jak rozumiem, nie ujawniała Pani swoich uczuć dotyczących zarówno przebiegu samej terapii jak i stosunku terapeuty do Pani, nie dając tym samym "materiału" do przepracowania podczas procesu terapeutycznego. Trudno też domniemać, z jakiego powodu zakończyła Pani terapię, skoro Pani aktualne odczucia wyraźnie wskazują, że powinna być ona kontynuowana, jednak na zasadach opisanych powyżej.
Biorąc pod uwagę Pani negatywne doświadczenie kontaktu z Pani terapeutą oraz Pani do niego obecne nastawienie, kontynuowanie terapii u dotychczasowego terapeuty nie byłoby chyba wskazane. Z całą pewnością jednak warto podjąć terapię, skoro, jak sama Pani pisze, jest Pani "wrakiem człowieka".

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski abovo@abovo.bialystok.pl