Co robić z opryszczką wargową w ciąży?

Witam, jestem w 26 tygodniu ciąży i wyskoczyła mi opryszczka wargowa (pierwsza w życiu). Leczę się Heviranem. Chciałabym dla swojego spokoju upewnić się, czy ta opryszczka jest pierwotną, czy może pierwotną infekcje przeszłam już kiedyś bezobjawowo. Bardzo proszę o informacje jakie badania w laboratorium analitycznym powinnam wykonać, żeby otrzymać jednoznaczne wyniki? Słyszałam, że pierwotna infekcja opryszczką wargowa w ciąży jest bardzo niebezpieczna i drżę o zdrowie mojego dziecka...

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

To prawda, pierwszorazowa infekcja opryszczką może być niebezpieczna. Nawet jeśli wykona Pani odpowiednie badania i okaże się, że jest to pierwotne zakażenie, to nie ma pewności, że do dziecka dostaną się wirusy. Także jeśli ma Pani duże wątpliwości i bardzo to Panią martwi, to najlepiej będzie jeśli skontaktuje się Pani z lekarzem prowadzącym.