Co robię źle podczas diety?

Witam. Mam na imię Gosia. Mam 21 lat i ważę 79kg przy wzroście 167cm. Jakiś miesiąc temu rozpoczęłam dietę i udało mi się pozbyć 4kg. Prawdopodobnie już kilkanaście razy byłam na diecie. Nigdy nie nosiła ona jakieś nazwy. Po prostu jadłam mniej i zwracałam większą uwagę na to co jem. W mojej rodzinie otyła jest siostra taty i brat mamy. Uprawiam niewiele sportu. Staram się dojeżdżać na uczelnię na rowerze, czasami jeżdżę na łyżwach. Sęk w tym, że nie wiem co robię tym razem źle w mojej diecie, bo chudnę wolniej niż wcześniej i martwię się, że coś się ze mną dzieje. Praktycznie wyeliminowałam słodycze, nie smażę, ograniczam tłuszcze. Kupiłam nawet parowar, by gotować w nim warzywa i mięso. Mój typowy jadłospis dzienny wygląda następująco: Śniadanie 8-9 rano: -bułka lub 2 kroki chleba z twarożkiem, serem lub pastą rybną, ogórkiem i zielonymi oliwkami - jogurt z owocami - herbata lub czasami kawa z mlekiem - bez cukru lub szklanka albo dwie wody mineralnej niegazowanej Przekąska około godziny 12 - banan, jabłko, kanapka podobna do tej ze śniadania Obiad między 15-17 - ok 0,2-0,25 piersi z kurczaka gotowanej na parze -warzywa również gotowane na parze (marchew, brokuły lub warzywa mrożone z paczki) - herbata bez cukru bądź 1-2 szklanki wody niegazowanej Kolacja (jeśli obiad jadłam o 17, to już jej nie jem; jeżeli jednak był o 15-16 to jem między 18-19): - bułka z serem/twarożkiem/pastą rybną, ogórkiem i zielonymi oliwkami -ew. jogurt jeśli mam ochotę - woda mineralna lub herbata bez cukru Oprócz tego wodę piję w ciągu dnia. Ostatnio wypijam 5l wody w 3 dni. Do tego regularnie piję herbaty zielone, czerwone, owocowe. Pozwalam sobie na jedną kawę dziennie, jeśli w ogóle. Czasami oczywiście zdarza mi się zgrzeszyć i zjem na uczelni batona, czego później żałuję. Martwi mnie tak oporne zrzucanie kilogramów. Zrobiłam sobie nawet badania krwi i wszystko jest w normie, TSH również. Jeśli można, bardzo proszę o radę. Nadwaga nie pozwala mi czuć się swobodnie i pozbawia mnie już energii. Bardzo mnie to męczy. Pozdrawiam serdecznie i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, Gosia

Witam,

Twoje BMI wynosi 28,3, co oznacza nadwagę. Dla własnego zdrowia i lepszego samopoczucia warto jest stracić parę kilogramów. Na początku jednak muszę zaznaczyć, że odchudzając się w sposób racjonalny i zdrowy tracimy od 0,5 do 1 kg na tydzień. Po schudnięciu kilku kilogramów normalne jest, że waga stoi w miejscu. Tym bardziej, że w przeszłości stosowała już Pani diety niskokaloryczne. W tym momencie organizm broni się przed utratą kilogramów. Zmniejsza się też jego przemiana materii. Po pewnym czasie (2-4 tyg.) Pani masa ciała przy stosowaniu odpowiedniej diety nadal powinna ulec spadkowi.

Należy wiedzieć, że intensywny wysiłek (czyli min. 30 minut ćwiczeń wytrzymałościowych dziennie), racjonalna dieta bez drastycznych ograniczeń kalorii i odpowiednie spożycie białka, mogą wspomóc walkę z nadmierną tkanką tłuszczową.

Powinna Pani wiedzieć, że codziennie na naszym talerzu powinno znaleźć się:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych (półtłustych)
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa (drób bez skóry, chude mięso), ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Pani posiłki są zbyt rzadkie. Proponuję drugie śniadanie rozłożyć na 2 części np. o 11.00 i 14.00, a obiad zjadać o 16.00. Proszę nie zapominać o śniadaniach i kolacjach. Codziennie powinniśmy spożywać 4-5 posiłków, małych objętościowo i lekkich.

Proszę czytać etykiety, aby wiedzieć ile jogurt owocowy ma cukru i tłuszczu i czy nie lepiej zjeść jogurt naturalny 0% tłuszczu z wkrojonym świeżym owocem.

Ogólnie Pani jadłospis jest prawidłowy. Proszę jednak przeczytać więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia i pamiętać o aktywności fizycznej!

Pozdrawiam.