Co oznacza przemieszczający się ból jelit?

Witam mam bóle jelit w środkowej części podbrzusza. Od czasu do czasu ten ból przemieszcza się na lewą stronę lub prawa bliżej pachwin. Jest to ból rwacy, sciagajacy. Cierpię też na ibs. Martwią mnie te nowe bóle jelit, dodam iż w badaniu usg lekarz wykrył iż wątpliwości budzi obraz jelita grubego które pozbawione jest typowej haustracji Co przy braku cech pogrubienia może wskazywać na podostry stan zapalny. Zrobiłam badania na krew utajona oraz morfologie wszystko jest ok, mocz także. Lekarze obstaja że to zespół jelita drazliwego. A ja znam swój organizm i wiem że jest coś innego na rzeczy.. Dodam iż od 18 lat walczę z zaparciami, niestety moje jelita przestały pracować mogłam ze stolcem i 2 tyg chodzić po tym czasie tylko przeczyszczajace środki działały. Z czasem zaczęłam ich częściej używać żeby nie nosić w sobie tak długo kału. od dwóch miesięcy nie zażywam już tych leków gdyż te bole jelit wywołują u mnie teraz paniczny strach przed tym że mogę mieć raka... Nikt nie chce podejść poważnie do moich jelit.. A ja zaczęłam chudnac mimo iż jem regularnie nawet co godz lub dwie małe posiłki. :( co się dzieje z moimi jelitami?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli już stosuje pani leki przeczyszczające to sugeruję unikać leków drażniących jelito (przy dłuższym stosowaniu mogą powodować odwrażliwienie jelita i nasilić zaparcia), a stosować np. laktulozę. Przy pani objawach warto by rozważyć wykonanie kolonoskopii plus badanie OB/CRP, ASCA, stężenie kalprotektyny w kale. Jest to postępowanie, które może pomóc wykluczyć inne potencjalne przyczyny pani dolegliwości, ale niewykluczone, że wynikają one z IBS.