Co się dzieje z moją miesiączką?

Mam 23 lata, mam już 9-miesięcznego synka i na razie nie planujemy z mężem kolejnego maleństwa. Okres nie zawsze mam regularny, tzn. przez 3 miesiące mam 27. każdego miesiąca, a później mi się przesuwa, np. o tydzień.

Ostatnio w listopadzie miałam jak zwykle 27., a w grudniu dostałam 31 i na dodatek nie taki jak zwykle. Trwał 3 dni, a krwawienie było skąpe, dodam, że prawdopodobnie mam zapalenie pochwy.

Ja nie stosuję antykoncepcji, ale używam z mężem prezerwatyw. Robiłam już test ciążowy, ale wyszedł negatywny. Nie mam objawów ciąży, nie bolą mnie piersi ani brzuch, nie mam mdłości, itp. Co to może być?
Bardzo proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani udać się do ginekologa, który zbada Panią i zleci odpowiednie leczenie, jeśli potwierdzi się podejrzenie zakażenia pochwy. Radzę ponownie wykonać test ciążowy, np. po tygodniu od poprzedniego, ponieważ w bardzo wczesnej ciąży testy z moczu dają czasem wynik negatywny. Może Pani też od razu wykonać test z krwi (badanie poziomu beta HCG we krwi), który jest pewniejszy.
W pierwszym trymestrze zdarzają się również skąpe krwawienia, szczególnie w terminach, w których wypadałyby zwykle miesiączki.
Inny niż zwykle charakter menstruacji oraz przesunięcie jej w czasie mogły jednak nie być związane z ciążą, lecz „przypadkowym” rozchwianiem hormonalnym, spowodowanym np. zmęczeniem, niewyspaniem, stresem, itp. Sytuacja taka może się zdarzyć od czasu do czasu każdej zdrowej kobiecie. Dopiero jeśli cykl będzie się często wydłużał, powyżej 35 dni, powinna Pani udać się do lekarza, w celu wykonania diagnostyki hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!