Co się może stać, jeśli mam wielotorbielowatość genetyczną nerek?

Witam, Mam stwierdzoną wielotorbielowatość genetyczną nerek,dowiedziałam się, że nie da się tego leczyć, lecz należy kontrolować. W jakim więc celu?Aby wiedzieć kiedy przygotować się do przeszczepu, czy to niemożliwe przy tej chorobie. Co jeśli jedna nerka nagle przestanie działać, czy druga sobie poradzi? Dodam, że mam liczne rozsiane torbiele na lewej nerce o śred.2,2 cm największe, na prawej są mniej liczne o śred. największej 1,6 cm.Przez dwa lata urosły o ok 2mm.Jakie badania powtarzać?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Nerki należy kontrolować w oceny oceny jakości ich pracy. Powinna Pani być pod opieką specjalisty nefrologa w poradni nefrologicznej. Podczas regularnych wizyt lekarz zleci Pani właściwe badania, w tym przede wszystkim mocznik i kreatyninę. Kontrola choroby jest niezbędna, by w przypadku pogorszenia funkcji nerek odpowiednio wcześnie przygotować pacjenta do leczenia nerkozastępczego (dializoterapii lub przeszczepu nerki).