Co się ze mną dzieje? Czy zniknie mi miesiączka?

Hej. Mam 12 lat 155cm wzrostu oraz 42 kg wagi. Ja widzę, ze jestem gruba. I chcę się odchudzać, lecz też się trochę boje, bo ciocia mi mówiła, że mogę nie dostać miesiączki i będę bezpłodna;( W wakacje schudłam 6-7 kg, bo ważyłam 48-49. Co się ze mną dzieje i czy mogę nie dostać miesiączki oraz być bezpłodna ? P.S Nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki.

Witam,

W chwili obecnej, stosunek masy ciała do wieku, wzrostu i płci, jest w Twoim przypadku prawidłowy.
Jesteś jeszcze bardzo młoda i miesiączka "ma czas" , aby wystąpić.

Twoja ciocia mówiła o tym, iż jeśli masz prawidłową masę ciała, odchudzanie nie jest Ci potrzebne i może wręcz zaszkodzić.
Znaczny niedobór masy ciała (niedowaga) może powodować w organizmie pewne zaburzenia, które często przejawiają się zanikiem miesiączki.
Zdarza się również, iż kobiety nadmiernie wychudzone mają problemy z zajściem w ciążę.
Pamiętaj, aby wszystkimi wątpliwościami i zmartwieniami dzielić się z rodzicami.
Rodzice z pewnością Ci wszystko wyjaśnią, a jeśli nie, warto wybrać się wraz z nimi do lekarza, który oceni stan zdrowia.
Nie odchudzaj się, jadaj zdrowo i regularnie.

Pozdrawiam