Co się ze mną dzieje? Dlaczego tak się boję?

Mam na imię Ola, mam 13 lat. Mam problem, z którym czuję się bardzo źle. Cały czas martwię się, że się z kimś pokłócę, lub że ktoś się na mnie obrazi. Nie lubię się kłócić i strasznie się boję każdej kłótni. Czuję straszny stres w ciągu dnia. Martwię się, że co to będzie, jak ktoś się na mnie obrazi. Jak jakaś koleżanka się na mnie obrażała to źle się czułam, bolał mnie brzuch, nie miałam apetytu i w ogóle ten stres mnie tak paraliżował, że na nic nie miałam ochoty. Mogłam nawet przeprosić chociaż to nie była moja wina i jeśli ktoś mnie obraził to ja potrafiłam za to przeprosić. Bez sensu jest takie życie. Płakać mi się chce po prostu. Jeszcze rok temu, gdy byłam w 5 klasie, lubiłam się kłócić i nie sprawiało mi to żadnego problemu. Czułam się dobrze, a teraz jestem w 6 klasie i we wrześniu idę do gimnazjum i jest tak, jak napisałam. Boję się, że nie poradzę sobie w gimnazjum z tym moim charakterem. Dlaczego ja tak mam? Inni moi rówieśnicy kłócą się bez żadnych problemów, nie mają tak jak ja. Nie chcę być tak wrażliwą. Co zrobić? Jak zmienić się? Ja nie wiem co mam robić.

Witaj Olu!

Myślę, że w naszym życiu kłótnie są nieuniknione. Oczywiście najlepiej jest starać się żyć ze wszsytkimi w zgodzie i nie doprowadzać do kłótni, szczególnie tych, które nie przynoszą nic dobrego i do niczego nie prowadzą. Twoja wrażliwość - myślę, że jest raczej zaletą niż wadą.

To dobrze, że nie lubisz sie kłócić, a umiejętność wyrażania swojego zdania, gdy różni się ono od innych, nie musi od razu prowadzić do kłótni. Bardziej składa się to na naszą asertywność. Myślę, że powinnaś popracować nad umiejętność wyrażania swoich poglądów niekoniecznie w formie kłótni. Natomiast Twój lęk związany z tym, że nie chcesz się kłócić, być może ma jakieś podłoże związane z sytuacją, która kiedyś Cię spotkała w życiu, właśnie wtedy, kiedy zaczęłąs go odczuwać. Tego nie wiem, bo na podstawie Twojego maila trudno to stwierdzić. Może to kwestia Twojej własnej akceptacji siebie i poczucia własnej wartości.

Zawsze zadaj sobie pytanie, co najgorszego może się stać, jeśli powiem co mam na myśli. Zaryzykuj i spradź, czy warto było sie bać. Natomiast na pewno nie rezygnuj z siebie i ze swojego zdania. Popracuj nad umiejętnością wypowiadania swoich opinii.

Powodzenia!