Co się ze mną dzieje? Pomocy!

Witam, mam 16 lat i od dłużeszego czasu mam strasznie zmnienne nastroje. Nie wiem co się ze mną dzieje, nie panuję nad tym co robię i mówię. A najgorsze jest to, że krzywdzę ukochaną osobę - potrafię nakrzyczeć i nawyjeżdżać na niego na środku ulicy, bez powodu. Bardzo mi na nim zależy i boję się, że kiedyś mnie zostawi. Proszę, pomóżcie mi.

Witam!

W okresie dojrzewania organizm młodego człowieka zmienia się. Fizyczny wygląd zaczyna się zmieniać i ciało staje się takie, jak u osoby dorosłej. Psychika też podlega takim zmianom, przez co wiele zachowań, potrzeb i problemów zmienia się.

Dodatkowym czynnikiem są hormony, których poziom waha się i wpływa na cały organizm. Takie zmiany wywołują także problemy z emocjami i samopoczuciem. Jest to bardzo trudny okres, ponieważ młody człowiek stoi na pograniczu bycia dzieckiem i dorosłym. Stąd biorą się problemy z nastrojem, wybuchami emocji czy nagłymi zmianami w zachowaniu.

Powinnaś porozmawiać o tym z ukochaną osobą. Wytłumaczyć, jak się czujesz, co powoduje takie nagłe zmiany. On powinien to zrozumieć. Każdy dorastający człowiek przechodzi przez ten czas. Sądzę także, że mogłabyś doczytać na ten temat, poznać przebieg tych zmian i zrozumieć je, przez co będzie Ci łatwiej dawać sobie radę z problemami.

Możesz też sama starać się uczyć, jak okiełznać swoje emocje i nie dać się im zdominować w życiu. Praca nad sobą pozwoli Ci lepiej poznać swoje potrzeby i rozwijać się wewnętrznie.

Pozdrawiam.