Co spowodowało powstanie aft po ekstrakcji zęba?

Witam...w poniedziałek byłam u stomatologa gdzie usunięto mi stara plombe i niestety delikatnie uszkodzono dziąsło a na drugi dzień pojawily się afty i to aż 6 na raz jedna koło drugiej!!!!I to praktycznie przy tym zębie i dziąśle....to mnie zaniepokoiło...to chyba nie przypadek?

nieodpowiednia higiena jamy ustnej;
choroby zębów np.próchnica;
mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej np.podrażnienia podczas zabiegów stomatologicznych;
zaburzenia autoimmunologiczne, spowodowane np. przez stres;
alergie i nadwrażliwości pokarmowe;
przyjmowanie różnych leków...