Co stosować na problemy z przełykaniem po wycięciu guza?

Dzień dobry, co polecacie dla pacjentów, którzy mają problem z przełykaniem? Jestem po operacji wycięcia guza z podniebienia i przez to mam problemy nie tylko z gryzieniem pokarmu, ale także z jego przełknięciem. Jest na to jakaś rada?

Witam , mam za mało danych co do zakresu choroby , zakresu , przebiegu , efektu końcowego operacji oraz przebiegu pooperacyjnego - nie mogę więc odpowiedzieć autorytatywnie! Proszę omówić szczegóły z lekarzem prowadzącym!!! z.żurawski

Dzień dobry,
jeśli nie ma Pani założonej sondy, dostępy sztucznego przez powłoki brzuszne do żołądka i musi Pani odżywiać się do ustnie to zachęcam do stosowania diety półpłynnej lub płynnej. Może Pani ją zagęszczać preparatem Nutilis, który znacząco ułatwia przełykanie pokarmu, a także płynów.
Wystarczy przygotować danie typu zupa (koniecznie z dodatkiem gotowanego mięsa, jarzyn i np. drobnej kaszy), zmiksować, a następnie dodać 2-3 miarki preparatu.
Polecane są także wszelkie dania typu koktajle, dania mięsne w lekkich sosach (wówczas miksujemy mięso z sosem i dodajemy zagęszczacz), owsianki, jaglanki itd. Tu znajdzie Pani więcej inspiracji: http://nutriblog.pl/przepisy/nutilis-clear/
Co ważne, w przypadku kłopotów z przełykaniem pacjenci bardzo często rezygnują z wypijania płynów, co powoduje odwodnienie. Odwodnienie jest bardzo niewskazane, bo nie tylko pogarsza samopoczucie, ale przede wszystkim może nasilać skutki uboczne chemioterapii (jeśli oczywiście jest Pani w trakcie).
Pozdrawiam ciepło
Ewa Ceborska