Wesz łonowa a leki

Dzien dobry mam 54 lata i taki wstydliwy problem. Otóż pojawiła się u mnie wesz łonowa. Przydarzyło mi się to pierwszy raz w życiu i jestem po prostu w szoku. Skąd to się u mnie wzięło?? Głupio mi w tym wieku iść z wszą łonową do lekarza, wstydzę się nawet iść do apteki aby kupić coś co zlikwiduje te wszy łonowe. Żona tez jakoś dziwnie na mnie patrzy i chyba podejrzewa mnie o jakies romanse. A ja naprawdę nie wiem skąd wzięła się ta wesz łonowa u mnie Bardzo proszę o odpowiedz co i jak stosowac na wszy łonowe? Jak długo trwa leczenie czy mogę teraz kogoś zarazić? Dlaczego wesz łonowa pojawiła sie u mnie - czy to możliwe, że po prostu się zalęgła bez powodu i nie przeszła od nikogo? Zaznaczam, że zachowuję wszelkie elementy higieny, tutaj nie mam sobie nic do zarzucenia. Będe bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat. Serdecznie pozdrawiam Waldemar

Magdalena Mroczek

Wszy łonowe jest to choroba pasożytnicza. Do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z osobą chorą w czasie stosunku (dlatego zaliczana jest do chorób wenerycznych). Poza tym do zakażenia może też dojść poprzez używanie bielizny, ręczników, odzieży i pościeli, z którą miała uprzednio kontakt osoba zakażona. Wszy potrafią skakać nawet na znaczne odległości. Osiągają one wielkość około 1-1,5-2 mm i składają jaja, czyli gnidy, które przyczepione są u podstawy włosów łonowych. Wszy łonowe mają kolor biało-żółty i z tego powodu trudno jest je niekiedy zauważyć. Wszy łonowe objawiają się nasilonym świądem, który występuje w okolicy wzgórka łonowego, ud i pachwin. Dodatkowo, niezależnie od pierwotnych objawów, może wystąpić odczyn alergiczny, objawiający sie zaczerwienieniem i nasileniem świądu.

Jeśli chodzi o leczenie wszy łonowych to z racji tego, że jest to choroba weneryczna zajmuje sie tym lekarz dermatolog. Panuje, nieprawdziwe zresztą przekonanie, że zakażenie wszami łonowymi wynika z braku higieny. Jest to jednak przekonanie, które jest całkowicie nieprawdziwe, dlatego choroby tej nie należy się wstydzić.

Samemu można rozpocząć leczenie od depilacji okolic łonowych. Poza tym należy odkazić pościel, bieliznę oraz wszystkie ubrania. Można zrobić to poprzez pranie ich w wysokiej temperaturze lub szczelne zamknięcie w worku plastikowym na około 3-4 dni. Poza tym ważne jest, aby leczenie objęło obydwu partnerów seksualnych. Nawet jeśli problem jest wstydliwy trzeba powiedzieć o nim partnerowi, w przeciwnym razie leczenie będzie nieskuteczne. W aptece dostępne są bez recepty preparaty z permetryną. Trzeba stosować je według wskazań zamieszczonych na ulotce dołączonej do opakowania. Poza tym na noc można stosować preparaty z lindanu. Kuracje powtarza sie po upływie około 8-10 dni. Zastosować można też dimetykon, który oddziałuje zarówno na wszy, jak i na gnidy, przy czym jest nieszkodliwy i nietoksyczny dla człowieka i nie podrażnia jego skóry. Środki te można zakupić w aptece.