Co stosować osłonowo na żołądek i wątrobę przy silnych lekach przeciwbólowych?

Dzień dobry, mój tata bierze silne leki przeciwbólowe, (ketonal duo ) , co stosować osłonowo na żołądek i wątrobę? Jakie leki pomogą osłonić żołądek przy przyjmowaniu silnych leków przeciwbólowych? Nie chciałabym, aby taka po wyleczeniu jednej dolegliwości wpadł w problemy z czymś innym, na przykład z wątrobą. Lekarz co prawda nic o takim nie wspominał, ale lekarze są niestety różni, a myślę że i mój tata o tym nie pomyślał. Po prostu bierze leki przeciwbólowe, jakby branie ich nie miało mieć żadnych skutków ubocznych. A niestety słyszałam, że takie skutki uboczne mogą się pojawić i jest to dość częsty objaw. Bardzo proszę o poradę i pomoc. Pozdrawiam. Ania

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, podczas terapii lekami przeciwbólowymi z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych zalecane jest stosowanie preparatów z grupy inhibitorów pompy protonowej np. omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, esomperazol. Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Pani obawy można uznać za w pełni uzasadnione. Rzeczywiście jest tak, że przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych – szczególnie w dużych dawkach – może niekorzystnie wpływać na stan wielu narządów organizmu, w tym m.in. wspominanego przez Panią żołądka. To właśnie dlatego tak często lekarze podkreślają, że pacjenci nie powinni na własną rękę i zbyt długo stosować leków przeciwbólowych – w sytuacji, kiedy u kogoś przez dłuższy czas występują dolegliwości, powinien on zdecydować się na odwiedzenie lekarza.

Wracając do zadanego przez Panią pytania – przy przewlekłym stosowaniu leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) pacjentom zalecane jest zwykle stosowanie środków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Przykładami tego rodzaju substancji są omeprazol, lantoprazol czy esomeprazol. Środki z grupy inhibitorów pompy protonowej zmniejszają produkcję kwasu solnego w żołądku i poza stosowaniem jako leki osłonowe przy stosowaniu leków przeciwbólowych, wykorzystywane sa one również i w przypadku eradykacji Helicobacter pylori czy u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.

Preparaty z grupy inhibitorów pompy protonowej ogólnie są lekami dostępnymi na receptę i aby je uzyskać, konieczne byłoby odwiedzenie lekarza. Specjalista nie tylko może wydać receptę na tego rodzaju środki, ale i udzieli informacji co do tego, w jaki sposób należy je stosować.