Co to jest aorta miażdżycowa?

Mam 59 lat ,od kilku lat biorę leki na obniżenie cholesterolu (simvacard 10) czuję się dobrze,byłam zadowolona ponieważ wyniki są dobre AHDL 72mg/dL (30-60) LDL91,8mg/dl (70-130) ,zdrowo odżywiam sie,ćwiczę. Zrobiłam rtg klatki piersiowej ,gdzie jest napisane "Aorta miażdżycowa " co mam robić,co żle robie , jak dalej postępować ? Boje się ponieważ moja mama umarla w wieku 74 lat (nagle stracila przytomność).,miała miażdżycę.
59 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

"Aorta miażdżycowa" w opisie RTG, to aorta objęta zmianami miażdżycowymi.

Styl życia przedstawiony przez Panią wydaje się być właściwy. Wyniki zamieszczonych badań w normie (ale przyjmuje Pani lek obniżający LDL a podnoszący HDL)
Jako że ma Pani obciążający wywiad rodzinny (mama), napewno powinna być pod stałą opieką kardiologa (oczywiście jeśli jescze nie została Pani nią objęta). Ważne jest ustalenie ewentualnej obecności innych czynników ryzyka, mi.in.choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń godpodarki węglowodanowej, otyłości etc.

Będzie to wstępem do ewentualnej dalszej diagnostyki i opracowania planu zwalczania bądź kontroli czynników ryzyka oraz profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych (należy tu zaznaczyć iż częścią profilaktyki jest już przyjmowanie statyny-simvacardu)

Pozdrawiam serdecznie