Co to jest badanie wysiłkowe?

Lekarz skierował mnie na badanie „na bieżni”. Co to znaczy? Jak się przygotować do takiego badania?
ponad rok temu

Lekarz miał najprawdopodobniej na myśli tzw. badanie wysiłkowe na bieżni ruchomej. Jest to standardowe badanie w rozpoznawaniu choroby niedokrwiennej serca i monitorowaniu jej leczenia. Badanie polega na marszu w miejscu na przesuwającej się pod naszymi nogami i zmieniającej kąt nachylenia taśmy bieżni (podobnie jak na siłowni). Pacjent jest podłączony elektrodami umieszczonymi na klatce piersiowej do aparatu stale monitorującego zapis EKG oraz do aparatu mierzącego ciśnienie krwi. Badanie zwykle trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut w zależności od wydolności organizmu badanej osoby. Na badanie powinno się przyjść min. 2-3 godziny po ostatnim posiłku i po zażyciu leków (chyba że lekarz zalecił inaczej). Proszę także pamiętać o założeniu wygodnego ubrania, które pozwoli nam pokonywać wysiłek fizyczny na bieżni.