Carcinoma w wynikach biopsji piersi

Dzień dobry, otrzymałam wynik biopsji piersi z rozpoznaniem: rozproszone i w skupieniach komórki nabłonkowe atypowe odpowiadają carcinoma. Ponieważ muszę poczekać na wizytę u onkologa, chciałam się wstępnie rozeznać, jakie są rokowania w moim przypadku. Guz jest wielkości 1x0,7. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku i informację co oznacza słowo carcinoma. Czy carcinoma w wynikach biopsji piersi oznacza po prostu raka czy jest coś jeszcze, o czym powinnam wiedzieć? Może oznacza to jakąś konkretną postać raka, na przykład nowotwór łagodny lub złośliwy? Będę wdzięczna za informację. Chciałabym również zapytać jakie są rokowania w moim przypadku. Czy teraz czeka mnie zabieg czy może leczenie farmakologiczne? Czy w przypadku carcinomy konieczna jest chemioterapia? Będę wdzięczna za każdą informację, nawet tą najgorszą. Pozdrawiam i dziękuję.

Szanowna Pani!

Mamy niestety do czynienia z nowotworem złośliwym. Z pewnością zostanie Pani skierowana na zabieg chirurgiczny - proszę porozmawiać z lekarzem o możliwości wykonania leczenia oszczędzającego (możliwość wycięcia guza przy zachowaniu piersi). Dalsze rokowanie uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim od stanu węzłow chłonnych (czy nie ma przerzutów) oraz wyniku badania histopatologicznego wyciętego guza.

Najważniejsze jest to, że guz jest niewielkich rozmiarów i że nowotwór został wcześnie wykryty, a to daje wstepnie dobre perspektywy, co do możliwości wyleczenia.