Co to jest dysplazja włóknista?

Witam, mam 23 lata, wykryto u mnie po badaniu usg torbiel 6 mm, ale na opisie badania jest jeszcze napisane, cytuję: miernie nasilona dysplazja włóknista w obu piersiach, głównie zabrodawkowo. Bardzo proszę o interpretację tego zapisu. Co to jest? Na czym polega leczenie? Pozdrawiam.

23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dysplazja włóknista to inaczej mastopatia. Jest to najczęstsze schorzenie sutka, polegające na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu.

Mastopatia często powoduje dolegliwości bólowe piersi oraz uczucie obrzmienia. W takiej sytuacji należałoby zacząć od eliminacji z diety kawy, herbaty, tłuszczów zwierzęcych, zaprzestać palenia papierosów, a także stosować dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz E, nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, tran).

Ważne są także regularne kontrole u ginekologa - przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie