Co to jest fala w badaniu echo serca?

Co to jest fala w badaniu echo serca ? Wita tydzień temu miałam robione echo serca , wydaje mi sie że wszystko jest w porządku , tylko nie wiem co jest ta fala zwrotna , bo na tych wynikach pod każdą zastawka jest ta fala zwrotna . Pod zastawka mitralna jest fala zwrotna ślad stopnia , zastawka aortalna fala zwrotna brak stopnia , zastawka trójdzielna fala zwrotna 1 stopnia , zastawka płucna fala zwrotna ślad stopnia . czy jest to coś poważnego ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Fala zwrotna to krew płynąca w przeciwnym kierunku niż normalny przepływ w sercu. Jest ona związana z niedomykalnością zastawek. Śladowa = fizjologiczna czyli tak jakby jej nie było. Stopień fali zwrotnej w badaniu dopplerowsklim ocenia się w skali 4-stopniowej, na podstawie zasięgu rejestrowanego wstecznie przepływu krwi. W niedomykalności 1 stopnia falę zwrotną stwierdza się tuż nad zastawką, w 2 stopnia - w obrębie 1/3 przedsionka, w 3 stopnia fala zwrotna sięga połowy, a w 4 stopnia do dystalnej połowy prawego przedsionka. Niedomykalność zastawki trójdzielnej prawie nigdy nie jest głównym celem podejmowanego leczenia chirurgicznego. Podstawowym wskazaniem do zabiegu jest z reguły wada współistniejąca, której to nie ma.