Co to jest fibroadenoma?

Witam, mam na imię Magda, mam 36 lat, od 2002 roku mam guzki na dwóch piersiach. Byłam już 5 razy operowana. Ostatni raz dwa miesiące temu. Trzy dni temu byłam na kontroli i wykryto dwa nowe guzki. Lekarz kazał mi odpocząć pół roku i powtórka z rozrywki. Powiedział również, że to taka moja uroda. Mam zapytanie, co mam z tym robić? Jaki jest to rodzaj zmiany?

Szanowna Pani!

Fibroadenoma, czyli inaczej gruczolakowłókniak, to łagodny guz piersi. Uważa się, że czynnikiem sprzyjającym jego wzrostowi są estrogeny, dlatego też występuje praktycznie tylko u kobiet w okresie rozrodczym. W około 20% (tak jak w Pani przypadku) występują mnogie gruczolakowłókniaki.

Niestety, nie ma możliwości zapobiegania powstawaniu nowych guzów. Jeżeli chodzi o leczenie - oprócz standardowego postępowania chirurgicznego, istnieją mniej inwazyjne metody, takie jak krioablacja (w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą USG lekarz wkłuwa się do wnętrza guza i go "zamraża", jest to zabieg prosty i praktycznie bezbolesny) lub biopsja mammotoniczna (możliwość przezskórnego usunięcia guza poprzez wkłucie dość grubej igły - także zabieg bezbolesny i nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji).

Pozostaje także próba zastosowania leczenia farmakologicznego (leki takie jak: Danazol, Bromokryptyna, Tamoxifen).