Co to jest GGTP i jaką chorobę sygnalizuje?

Co to jest GGTP i jaką chorobę sygnalizuje? Jakich części ciała dotyczy GGTP? Jakich narządów? Czy GGTP ma wpływ na powstanie poważnej choroby? Jeżeli tak to jakiej? Czy samo GGTP może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, czy też należy wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki? Co może być główną przyczyną podwyższonego GGTP? Co w ogóle oznacza ten skrót? Domyślam się, że jest to skrót. Dla osób, które nie są wtajemniczone w medycynę nic bowiem nie oznacza, a podwyższony wynik w badaniach nie nastraja nazbyt pozytywnie. Z góry dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie szaremu człowiekowi z czym w ogóle ma do czynienia.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

 Witamy serdecznie!
Gamma-glutamylotransferaza (GGTP) jest enzymem występującym w obrębie nerek, komórek nabłonka dróg żółciowych, wątroby, trzustki i jelita. GGTP obecna we krwi pochodzi głównie z wątroby.
Przyczyną zwiększonego poziomu tego enzymu może być:

- cholestaza (zastój żółci),

- uszkodzenie hepatocytów z różnych przyczyn,

- nadużywanie alkoholu,

- choroby z naciekaniem miąższu wątroby,

- stosowanie niektórych leków.

By ocenić, która z przyczyn jest adekwatna dla danego pacjenta, należy zestawić wartość GGTP ze stanem klinicznym pacjenta, w tym jego objawami, oraz z wartościami innych badań.

Tomasz Nęcki

GGTP to skrót od nazwy gamma-glutamylotransferaza. Substancja ta jest enzymem obecnym w wielu różnych tkankach, znaleźć ją można m.in. w wątrobie, jelitach czy nerkach.

Oznaczanie aktywności GGTP we krwi znajduje wykorzystanie przede wszystkim w diagnostyce różnych chorób wątroby. Wzrost aktywności GGTP obserwować można w takich schorzeniach wątroby, jak alkoholowe uszkodzenie tego narządu, cholestaza (zastój żółci), w przypadku schorzeń związanych z uszkodzeniem miąższu wątroby oraz w przebiegu polekowych uszkodzeń wątroby. Aktywność GGTP może wzrastać również i u tych pacjentów, u których wystąpi nowotwór wątroby.

Wyróżnić można jednak jeszcze i całkowicie inne schorzenia, w których dochodzi GGTP może przekraczać normę: tutaj można wspomnieć o reumatoidalnym zapaleniu stawów czy ostrym zapaleniu trzustki.

Należy jednak zaznaczyć, że na podstawie oznaczenia samego GGTP nie jest możliwe postawienie pacjentowi diagnozy. Istotne są przede wszystkim doświadczane przez pacjenta objawy, a także to, czy dany człowiek jest obarczony jakimiś chorobami przewlekłymi. Na uwadze trzeba mieć również fakt, że pełną ocenę stanu klinicznego pacjenta można przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy wynik badania GGTP zostanie przeanalizowany wraz z wynikami innych oznaczeń, które są wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń czynności wątroby (mowa tutaj przede wszystkim o badaniach tzw. enzymów wątrobowych, czyli ALT i AST).