Co to jest kąt przesączania?

W wielu miejscach czytałam o kącie przesączania, ale nie mam pojęcia, co to jest?

KOBIETA ponad rok temu

Kąt przesączania, czyli kąt tęczówkowo-rogówkowy, jest to struktura odpowiedzialna za odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Zarówno prawidłowa produkcja cieczy wodnistej przez nabłonek rzęskowy, jak i  prawidłowa szybkość odpływu cieczy przez kąt przesączania warunkują  prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wszelkie anomalie anatomiczne, zwężenie kąta, zamknięcie kąta powodują utrudniony odpływ i narastanie ciśnienia. Badanie, którym można określić szerokość kąta, nazywany gonioskopią. Na podstawie szerokości kąta jaskrę możemy podzielić na jaskrę otwartego kąta oraz jaskrę zamykającego się kąta.