Co to jest łagodna wyspa kostna?

Dziś odebrałem wyniki RTG stawu kolanowego lewego. Napisali mi, że staw kolanowy lewy jest radiologicznie prawidłowy, a w objętej badaniem części górnej trzonu piszczeli lewej od strony bocznej przedniej fragmentarycznie widoczne ognisko zagęszczenia, mogące odpowiadać łagodnej wyspie kostnej. Chciałbym się dowiedzieć, co to znaczy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zmiana opisywana w radiogramie odpowiada zmianie o charakterze w pełni łagodnym. Wyspa kostna - takim określeniem nazywa się skupisko tkanki kostnej zbitej w miejscu występowania tkanki kostnej gąbczastej. Jest to najczęściej zmiana wrodzona bądź powstała we wczesnej fazie kościotworzenia. Zazwyczaj bezobjawowa, wykrywana przypadkowo podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich.

Niestety, nie podał Pan przyczyny wykonania badania rentgenowskiego, dlatego też moja odpowiedź dotyczy jedynie definicji zmiany.

Dalsze postępowanie zależy od objawów i ich nasilenia. Proponuję zgłosić się z powyższym wynikiem do lekarza kierującego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.