Co to jest mastka?

Witam. Mam na imie Robert i mam 15 lat. Mój problem polega na tym ze na penisie, konkretnie na żołędziu mam biały osad. Wyczytałem, że to mastka.wstydze się isć do lekarza i pokazywać co mi dolega, pytałem kumpli czy maja cos takiego ale wszyscy zaprzeczyli. Czy to jest niebezpieczne? Jak to zwalczyć? Czy się da? Czy ten biały osad mam usuwać czy stosować jakies plukania. Chciałbym się dowiedzieć czy jestem na cos chory i ta biała wydzielina to jej objaw?Nie rozumiem dlaczego mam cos takiego a koledzy nie maja . Dbam o higienę nie uprawiam seksu wiec chyba nie mogłem się czym zarazić. Proszę o jakies informacje.
15 LAT ponad rok temu

Witaj.

Mastka jest naturalną wydzieliną napletka i nie wymaga leczenia. Konieczna jest natomiast dbałość o higienę penisa przez codzienne przemywanie wodą z mydłem i tym samym dokładne usuwanie mastki, której nagromadzenie może powodować stany zapalne dróg moczowych.

Jeżeli masz jednak trudności z usuwaniem wydzieliny, zalecam kontakt ze specjalistą urologiem.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Mastka czyli smegma jest to mazista substancja gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem penisa, przede wszystkim w szyjce żołędzi. Jest ona barwy białej lub żółtej. U kobiet również występuje odpowiednik mastki. Mastka występować może w różnych ilościach u różnych osób. Mastka stanowi mieszaninę stłuszczonych i złuszczonych komórek nabłonkowych napletka, flory bakteryjnej oraz łoju, resztek moczu oraz nasienia. Utrzymuje ona żołędź w nawilżeniu, co ułatwia przebieg stosunku płciowego. Podczas stosunku płciowego prącie oczyszczane jest ze smegmy i wytwarza się ona ponownie po kilku dniach. U dzieci produkowana jest w niewielkiej ilości, podczas dojrzewania jej produkcja bardzo się zwiększa, potem znów maleje, a w wieku starczym zanika. Istnieje hipoteza mówiąca o tym, że mastka może mieć działanie rakotwórcze, na razie brak jest jednak dowodów, które mogłyby jednoznacznie poprzeć tę tezę. Mastka sama w sobie jest całkowicie fizjologiczna, chorobotwórczo mogą za to działać bakterie, które ona zawiera. Dlatego jej nadmiar powinien być regularnie usuwany. Nadmiar mastki powinien być usuwany poprzez odciągnięcie napletka i umycie żołądzi ciepłą wodą i szarym mydłem lub specjalnym plynem do higieny intymnej. Jeśli mastka nie jest regularnie zmywana, może to stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu krocza.

Mastka nie jest niebezpieczna, jest całkowicie fizjologiczne i to normalne, że występuje u Pana. Mastka występuje u wszystkich mężczyzn, tylko że w różnej ilości i nie ma powodu do obaw.Wystarczy przemyć ją wodą z mydłem. Jeśli jest to jednak trudne lub niemożliwe to proszę zwrócić się do urologa, który oceni na czym dokładnie polega problem.