Co to jest niemieloablacyjny przeszczep szpiku?

Mój wujek miał niemieloablacyjny przeszczep szpiku, był bardzo schorowany, może dlatego. Czym się taki przeszczep charakteryzuje?

ponad rok temu

To rodzaj przeszczepu allogenicznego (od dawcy), w którym nie stosuje się wysokich dawek chemioterapii przygotowującej do zabiegu. Pacjent otrzymuje specjalne leki, które hamują odpowiedź jego układu odpornościowego i zapobiega odrzuceniu przeszczepionych komórek krwiotwórczych. W ciągu pewnego okresu szpik dawcy powoli zastępuje szpik biorcy. Komórki otrzymane od dawcy nie tylko odnawiają szpik, lecz także atakują komórki nowotworowe pozostałe w organizmie pacjenta chorego na białaczkę lub inne nowotwory krwi i układu chłonnego. Jest to zabieg bezpieczniejszy od standardowego przeszczepu szpiku i może być stosowany u starszych i ogólnie bardziej schorowanych pacjentów.